Turkish|  English|  Arabic
Öneriler | Op. Dr. Bülent Türkyılmaz Öneriler | Op. Dr. Bülent Türkyılmaz

Ameliyatınızdan sonra

Ameliyattan sonra kendinizi nasıl hissedeceğiniz uygulanan girişimin türüne ve genişliğine bağlıdır. Herhangi bir ağrı veya rahatsızlık ağrı kesicilerle kontrol altına alınır.
Eğer bandaj yapılmışsa genellikle ertesi gün açılır. Ameliyattan 2-3 gün sonra başınızı hafifçe yıkamaya başlayacak ve dikişleriniz alınana dek size tarif edileceği biçimde yıkamayı sürdüreceksiniz. Dikişler sıklıkla operasyon sonrası 15.günde alınacaktır.
Ağır aktiviteler kafa derisine olan kan akımını artırdığından greftlerin ve ameliyat yerlerinin kanamasına neden olabilir. Bu nedenle en azından 3 hafta süre ile ağır hareket ve spordan kaçınmanız gerekir. Bazen doktorlar aynı nedenlerle ameliyattan sonra 10 gün cinsel ilişkide bulunulmamasını önermektedirler.
Saç Nakli Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar:
1- Doktorunuzun yazdığı ilaçları size tarif edilen biçimde mutlaka kullanınız.
2- Operasyondan sonraki 3 gün içinde;
• Ağır işler,
• Aşırı heyecan,
• Kabızlık,
• Spor,
• Cinsel ilişki ‘ den kaçınınız.
• Dışarı çıkmanız gerektiğinde şapkanızı size tarif edilen şekilde takarak çıkınız.
3- Operasyondan 1 gün sonra günlük aktivitelere başlayabilirsiniz.
4- Operasyondan 2 hafta sonra hafif eksersizlere başlayabilirsiniz.
5- Operasyon sonrası dikişleriniz alınıncaya,yani 15. güne kadar sigara içmemeniz gereklidir.Ancak bu mümkün olmuyorsa ilk 3 gün sigara içmemeniz de faydalı olacaktır.
6- İlk 3ay içinde korunmasız güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösteriniz. Eğer bu süre içinde güneş ışığı altında kalmanız gerekecek ise mutlaka şapka giyiniz.
7- Operasyon sonrası başınızın arka kısmında, tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi geçici bir süre his kaybı olacaktır.Bunun nedeni bu bölgeden deri şeridinin alınması esnasında kesilen yüzeyel, küçük sinirler nedeniyledir.Birkaç ay içinde bu sinirlerin yeniden oluşumundan sonra bu his kaybı son bulacaktır.
8- İlaç kullandığınız süre içinde alkol almayınız.
9- Operasyon sonrası çok nadir olmakla birlikte 2. veya 3. günden sonra alın bölgenizde hafif şişlik olabilir. Bunun nedeni operasyon esnasında başınızın ekim yapılan bölgesinde cilt altına verilen ilaçların yerçekimi etkisiyle aşağı doğru hareketidir.Bu durumda alın bölgenize uygulayacağınız buz kompresleri ve reçetenizde yazılı ilaçları düzenli kullanmanız bu şişliklerin çok kısa sürede kaybolmasını sağlayacaktır.Hiçbir müdahale yapmasanız dahi bu şişlikler 2 gün içinde kendiliğinden kaybolacaktır. Eğer lens kullanıyorsanız operasyon sonrası 2.-6. günler arası lenslerinizi takmayınız.
10- Operasyondan sonraki 2 hafta başınızın ekim yapılan bölgesinin direkt bir travmaya maruz kalmamasina dikkat ediniz.
11- Operasyon sonrasi ense bölgesinde hafif sizinti tarzinda kanamalar olabilir.Bu sıklikla karsilasilan bir durum olup endise edilmemeleridir.Operasyonun 1 gün sonrasinda kanama devam ediyor ise doktorunuzu arayiniz.
12- Operasyon sonrasi 2.-3. gün baslayarak saçinizi asagida tarif edildigi üzere yikamasini gerçekleştireceksiniz.
13- Operasyon sonrasi dikislerinizin alinacagi 15. güne kadar vücudunuzu yikarken basiniza su degdirmeyip, vücudunuzun boyun bölgesi altinda kalan bölgelerini yikayiniz.
14- Operasyon sonrasi 2.-3.günden itibaren saçlarinizi günde 1 veya 2 kez olacak sekilde su biçimde yikayacaksiniz;Losyonunuzu avucunuza sıkip ekim yapılan yerlere bolca ve elinizi sürtme hareketi yapmadan ve hafif hafif bastiracak tarzda sürünüz.Losyonu bu sekilde 1-1,5 saat bekletip ardindan ilik yada soguk suyla elinizi hafif hafif bastirarak durulayiniz.Hemen arkasindan sampuaninizi avucunuza bolca döküp elinizi sürtme hareketi yapmadan hafif hafif bastirarak hafif köpürtün ve bekleme yapmadan ilik veyasoguk suyla durulayin.Yumusak bir havluyu sürtmeden hafif bastirarak sainiz kurulayabilirsiniz. Operasyon sonrasi 15.gün dikisleriniz alinana kadar bu sekilde yikamaya devam ediniz

[dt_sc_hr_invisible][dt_sc_clear]
[dt_sc_hr_invisible][dt_sc_clear]
  1. Telefon numaranızı yazınız biz sizi arayalım.
WhatsApp Bilgi