Turkish|  English|  Arabic
GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYATI :: Meme Küçültme GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYATI :: Meme Küçültme
a1
Meme küçültme ameliyatları, her nekadar estetik ameliyat olsa da estetik olmayan amaçlarla da yapılabilmektedirler. Büyük ve sarkan göğüslere sahip kadınlar, memenin aşırı ağırlığı nedeniyle sırt, boyun ağrıları ve deri tahrişinden solunum problemlerine kadar değişiklik gösteren tıbbi sorunlara maruz kalırlar. Sütyen askıları omuzlarda derin izlere yol açabilir. Çok büyük memeler, kadının veya genç kızın kendini aşırı utangaç ve çekingen hissetmesine yol açabilir. Büyük ve sarkık memelerin yol açtığı bu tür şikayetlerden meme küçültme ameliyatları ile kurtulmak mümkündür.

Bu prosedürde yağ, meme dokusu ve deri çıkarılır; memeler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale gelir. Aynı işlem sırasında ‘areola’ denilen meme başı etrafındaki koyu renkli deri halkasının çapı da küçültülebilir. Amaç kadına daha küçük, daha güzel şekle sahip ve vücuduyla orantılı memeler kazandırmaktır.MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI İÇİN EN UYGUN ADAYLAR:Meme küçültme ameliyatı, kozmetik bir iyileştirmeden öte fiziksel bir rahatlama amacıyla yapılır. Ameliyat için başvuran adayların çoğunun çok büyük, sarkan memeleriyle sorunları vardır; aktiviteleri kısıtlanmıştır ve fiziksel rahatsızlıkları oluşmuştur.Olguların çoğunda meme küçültme ameliyatı, göğüs gelişimini tamamlamadan yapılmaz, ancak eğer memelerin büyüklüğü ciddi fiziksel rahatsızlık oluşturduysa daha erken yaşlarda da yapılabilir. Bu ameliyat için en uygun adaylar işlemi tamamıyla anlayacak olgunluğa ulaşmış ve gerçekçi beklentileri olan kişilerdir.

AMELİYAT SIRASINDA YAPILAN PROSEDÜRLER

İlk değerlendirmede, hastanın beklentilerini açıkça anlatması çok önemlidir. Meme muayenesi ve ölçümler yapılacak, ameliyat öncesi ile sonrasını karşılaştırabilmek için fotoğraflar çekilecektir. Cerrahınız sizinle yaşınız, memelerinizin şekli ve büyüklüğü, derinizin durumu gibi sonucu etkileyebilecek değişkenleri tartışacaktır. Meme başı ve areolanın yeni yerini de tartışmalısınız; çünkü bu yapı operasyon sırasında daha yukarıya alınacaktır ve meme gerisindeki çizgi ile aynı seviyede olmalıdır.

Meme küçültme teknikleri çok değişiktir ama en sık uygulanan prosedürlerin çoğu ‘ters T’ şeklinde ‘insizyon’ (kesi hattı) içerir. Bu insizyon areolayı çevreler, aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Fazla olan meme dokusu, yağ dokusu ve deri çıkarılır; meme başı ve areola yeni yerine, yukarı taşınır. Sonra her iki yandaki meme dokusu areola çevresinde ve orta hatta birleştirilirken, memenin yeni hatları şekillendirilir.

Yine memenin yapısına bağlı olarak “vertikal mammoplasti” yani sadece göğsün kahverengi kısmından aşağı doğru uzanan bir insizyonla da operasyon yapılabilir. Bu durumda sadece düz bir iz kalacaktır. Bazı durumlarda bu iz “küçük t”, ya da “j” şeklinde olabilir. Ancak bu teknikler çok iri memelerde uygulanamamaktadır.

Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat yaklaşık 4 saat sürer. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında kesinlikle iz kalır. Ancak bu izler başlangıçta belirgindir, zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Ameliyat sonrası izlerin derecesi memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyattan sonra ince pansumanın üzerinde elastik bandaj sarılmış veya cerrahi sütyen giydirilmiş olacaktır. İlk 1-2 gün içinde birikebilecek kan ve sıvıları dışarı almak üzere her iki meme yanlarında dren yerleştirilmiş olabilir. Her ne kadar 1-2 gün içinde ayağa kalkılsa da bazen memeler birkaç hafta boyunca ağrıyabilir.

3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınılmalıdır. Cerrahınız size normal aktivitelerinizi özetleyen detaylı bilgilendirmeyi yapacaktır. Birçok kadın sosyal aktivitelerine ve eğer çok yorucu değilse işlerine 2 hafta içinde dönebilir.

Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Bazı hastalarda bu his kaybı 1 yıl veya daha uzun sürebilir; nadiren de kalıcı olabilir. Meme küçültme ameliyatı esnasında yapılan kesiler sonucunda dikiş hatlarında kaçınılmaz olarak izler oluşacaktır. Bu izler ilk aylarda daha belirgin ve kırmızımsı renkte olmakla birlikte aylar içinde yumuşayacak renkleri beyazlaşacak ve daha az görünür hale gelecektir.

Tüm plastik cerrahi prosedürleri içinde, meme küçültme ameliyatları en hızlı fiziksel görünümde değişiklik ile sonuçlanandır. Büyük memelerin yarattığı fiziksel rahatsızlıktan kurtulacaksınız; vücudunuz daha orantılı hale gelecek ve giysileriniz size daha iyi uyacaktır. Sizi tanıyanlar belirgin bir şekilde kilo verdiğinizi bile düşünebilir.

[dt_sc_hr_invisible][dt_sc_clear]
[dt_sc_hr_invisible][dt_sc_clear]
  1. Telefon numaranızı yazınız biz sizi arayalım.
WhatsApp Bilgi