Turkish|  English|  Arabic
LİPOSUCTİON İLE ZAYIFLAMA :: BÖLGESEL YAĞ YAKMA LİPOSUCTİON İLE ZAYIFLAMA :: BÖLGESEL YAĞ YAKMA
a8

Liposuction (vakumla yağ alma) ile vücut şekillendirmesi bölgesel olarak toplanmış fazla yağ birikimlerini uzaklaştırma tekniğidir. Bu teknikle kollar, diz, alt bacak, gövde,sırt, meme, boyun, çene altına ve daha sıklıkla kalçalar, dış uyluk, iç uyluk, ön uyluk, kalça yanları ve karın bölgesindeki yağ toplanmaları uzaklaştırılır ve bu bölgelere yeni şekil verilir.

Bundan yirmi yıl öncesine kadar vücuttaki yağ toplantılarının şekillendirilmesi cerrahi kesiler yapılarak gerçekleştirildi. Bunun sonucu ise istenmeyen yara izleri oluşur bu durum hastaları mutsuz kılardı. Küçük deliklerden girilerek, yağın vakum ile alınması böylece vücut şeklinin düzeltilmesi plastik cerrahide çığır açmıştır. Kesisiz ve dolayısıyla, izsiz bir yöntemin gelişmesi hastaları ve doktorları çok mutlu etmiştir.

AMELİYAT ÖNCESİ DEĞERLENDİRME :

Eğer liposuction düşünüyorsa kişinin atması gereken ilk adım bir plastik cerraha danışmaktır. Hasta, arzulanan sonucun kusursuzluk değil düzeltme olduğunu akılda tutarak cerrahi sonrası iyi görünme ve iyi hissetme konusundaki beklentilerini açık yüreklilikle tartışmalıdır.
Herhangi bir estetik ameliyat girişiminden önce saptanması gereken en önemli faktörlerden biri duygusal dengedir. Liposuction vücut hatlarınızın şeklini düzeltebilir fakat hayat şeklinizi değiştiremez. Estetik cerrahi görünümünüzü düzeltebilir ve kendinize olan güveninizi tazeleyebilir fakat gerisi size bağlıdır.

Liposuction diyet ve egzersiz yoluyla sağlanabilecek kilo kaybı yerine uygulanabilecek bir yöntem olmadığı gibi şişmanlık için de çare değildir. Dikkatle değerlendirilip seçilmiş vakalar için uygun bir cerrahi tekniktir. Cerrahınız size liposuction yerine veya onunla birlikte deri ve yağ dokusunun kesilerek çıkarıldığı bir ameliyat önerebilir (Dermolipektomi).

Liposuction ile vücut şekillendirmenin başarısındaki sır, bu teknikle emilen yağlarla birlikte yağ hücreleri ve yağ reseptörlerinin bir kısmının (%50 civarı) alınması böylece bu bölgelere eskisi gibi aşırı yağ toplanamamasında yatmaktadır. Vücut şekillendirmesi planlanırken, bölgesel yağ toplanma odaklarının tümünün değerlendirilmesi ve liposuction yapılacak bölgelere hepsinin dahil edilmesi başarı için en önemli yaklaşımlardan biridir.Cerrahinin muhtemel riskleri ve liposuction ile ilgili özel zorluklardan haberdar edilmiş olmanız gerekmektedir ( Örn: Bazen aşırı yağ fazlalığı olan vakalarda ikinci bir ameliyat gerekebilir). Enfeksiyon veya lokalize kan birikimi gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar sık değildir ve tedavi edilebilirler. Komplikasyon riski iyileşme dönemindeki takiplerde cerrahınızın önerilerine uyarak azaltılabilir.

Liposuction, Kadınlar için Vaser Hi Def
Liposuction (vücuttan yağ alınması) işleminde son trend: VASER

Liposuction ameliyatı, artık herkesin bildiği gibi, önce yağ alınacak vücut bölgesinin bazı özel hazırlanmış saline solüsyonlarıyla şişirildikten sonra küçük kanüllerle deride açılan küçük deliklerden girilerek verilen bu sıvının ve aynı zamanda yağın alınması işlemidir. Bu işlem kilo vermek ya da beden ölçüsünü azaltmak amacıyla yapılmaz. İşlemin amacı “kontur bozukluklarını” ortadan kaldırmaktır. Basenler, bel, karın bölgesi, diz içleri, uyluklar, üst kol bölgesi ve gıdı bölgesi kadın ve erkeklerde bu işlemin en çok uygulandığı alanlardır. Yine erkeklerde pseudojinekomasti durumlarında (erkek memesinde yağlanma artışı) liposuction başvurulan bir yöntemdir. Vücuttaki kontur bozuklukları sadece fazlalık şeklinde olmayabilir. Çöküklükler ve asimetrik bozukluklar gibi bazı durumlarda yapılması gereken işlem o bölgeden yağın alınması değil yağ verilmesi olabilir. Bu nedenle bazı doktorlar liposuction (yağ emme) terimi yerine liposculpting (yağ şekillendirme) terimini kullanmayı tercih ederler. Bu durumda bazı yerlerden yağ alınırken bu alınan yağ özel işlemlerden geçirildikten sonra eksiklik olan bölgelere verilebilmektedir.

Uygun hastada doğru şekilde uygulandığı takdirde liposuction çok fazla komplikasyonu olmayan ve hastanın 1-2 gün içinde iş-ev hayatına dönmesine izin veren bir operasyondur. Hastaların tam aktif yaşantılarına dönmesi biraz daha uzun olabilir ve bu alınan yağın miktarı, nereden alındığı ve nasıl alındığına bağlıdır. Yağ alma işlemi mekanik bir işlemdir. Derideki küçük deliklerden yağ dokusuna sokulan kanüller doktor tarafından ileri geri hareket ettirilirken bu kanüllere bağlı bir hortumun ucundaki makina emme işlemini gerçekleştirir. İşlem sırasında doktor çeşitli kalınlık, uzunluk, şekil ve uç tipine sahip kanülleri defalarca sokup çıkartarak yağ alınacak bölgeyi düzeltmeye çalışır. Bu işlem hem uygulamayı yapan doktor için oldukça yorucu hem de hasta için oldukça travmatiktir. Hastaların şişlik ve morluklarının sebebi işte bu emme işlemi sırasında yapılan travmaya bağlıdır ve hastaların en önemli postoperatif şikayetlerine neden olur; ağrı, şişlik,morluk.

Bazan bu şikayetler oldukça uzun sürebilir. Kanüllerin oluşturduğu bu mekanik travma yağ dokusu kadar çevre dokuyu da etkilediği için (sinirler kan damarları konnektif doku) bu tür şikayetler maalesef liposuction işleminin kaçınılmaz sonucudur.

İşte bu noktada VASER Liposelection (yağ seçici) devreye girmektedir. Yazının bundan sonraki kısmında VASER diyeceğimiz bu cihaz yağ dokusunu kırıp emulsifiye (eritme) etmek için ultrason dalgalarını kullanır ve bu sırada çevre dokuyu (sinirler kan damarları konnektif doku) relatif olarak intact bırakır. Bu da ameliyat sonrası dönemin hastalar için daha kolay geçmesini sağlar. VASER sonrası hastaların ağrı, şişlik ve morluk düzeyleri klasik liposuction yapılmış hastalara göre daha azdır.

VASER işleminde de klasik liposuction da olduğu gibi hastaya genel, lokal veya sedasyon anestezisi yapılır. Ardından yine yağ fazlalığının olduğu yere özel hazırlanmış sıvılar enjekte edilir ve buraya kadar olan kısmı klasik liposuctiondan farklı değildir. Ardından VASER cihazının özel kendi kanülleri yine deriden açılan küçük delikler ile (3-4) mm yağ dokusu içine sokulur. Cihazın ürettiği yüksek frekanslı ses dalgaları yağ dokusu yoğunluğuna göre ayarlanmış olduğu için sadece yağ dokusunda hücrelerin parçalanması ve yağın emulsifikasyonuna yol açar. Bu arada çevre doku çok fazla etkilenmemiştir. Daha sonra yağların eritildiği bu bölgeye hafifçe masaj yapılarak yağlar daha önceden verilen solusyona karıştırılıp aynı deliklerden sokulan emme kanülleriyle bu yağ sıvı karışımı dışarı alınır. İşlem liposuctionda olduğu gibi her türlü vücut bölgesine yapılabilir.

Ses dalgaların cilt altı yağ dokusunda yaptığı etki ile VASER sırasında deride de gerilme olur. Deride oluşan bu gerilmenin de VASER’in iyi sonuçlarına katkısı olduğu düşünülmektedir ancak bunun henüz klinik çalışmalarla kanıtlanması gerekmektedir.

VASER, hasta ve işlemi uygulayacak doktor açısından çok avantajları olan bir yöntem olmakla birlikte klasik liposuctiondan daha fazla tecrübe gerektirir. Aslında teknik olarak daha zor bir operasyondur ve daha pahalıdır. Ayrıca aynen liposuctionda olduğu gibi ne “sellülit”leri ne de ciltteki çatlaklıkları (striae) azaltmaz. Ayrıca tecrübesiz, plastik cerrahi uzmanlığı olmayan ellerde cilt yanıkları oluşturma gibi tehlikeli bir komplikasyon riski vardır. Ancak tüm bunlara rağmen eğer doğru bir şekilde uygulanırsa hastalar postoperatif (ameliyat sonrası) dönemi çok rahat geçiriler ve sonuçlar hasta ve doktor açısından çok tatmin edicidir

Yıllardır uygulanan liposuction yöntemine yeni bir alternatif çıktı: Vaser liposculpturing. Vücuttan diyet ve sporla atılamayan yağların alınmasında, Amerika’da 350 merkezde uygulanan ve Amerikan ilaç kurumu FDA’dan onay alan ‘vaser liposelection’ yöntemi artık Turkiye’de de uygulanmaya basladı..

Klasik yöntemlere göre operasyondan sonra daha az hasar bırakan ve ağrı, şişlik ve morluk gibi yan etkileri olmayan vaser liposculpturing yöntemi artık İzmir’de de uygulanıyor. Vaser liposelection adıda verilen bu yöntem, Türkiye’de de yeni uygulanmaya başlandı.

Bu uygulamada ileri cerrahi teknikle yağ dokusu parçalanarak uzaklaştırılıyor. Buna yağ alma işlemi yani liposuction yerine ‘liposelection’ deniliyor. Çünkü ‘selection’ özgün, özel anlamına geliyor ve bu özel yağlı dokuyu seçen bir makine. Liposuction’da yağ vakumla alınırken destek dokulara kısmen zarar veriyor. Bu yeni yöntem ise hasarı ortadan kaldırıyor. Hasar ortadan kalktığı için, bu yöntem deriyi daha çok topluyor, sarkma olmayı önlüyor ve yağ alınan bölge daha düzenli bir hale geliyor.
Bu çok özel ve set halinde olan bir alet. Bu alet yağları vücut içinde eritiyor. Yani zeytinyağı gibi yapıyor, krema haline getiriyor.

Yağ dokusunu dağıtmak ve yok etmek adına, yeni patentli bir teknoloji ile ileri cerrahi tekniklerin birleştiren bir yöntem olan bu sistem, tüm dünya kadınlarının gözbebeği. Bu yöntemle, herhangi bir diyet programı uygulamadan ve egzersiz yapmadan, istenmeyen yağlar, kol, bacak, boyun, göğüs, diz, kalça, sırt gibi vücudun sıkılaştırılmak istenen herhangi bir bölgesinden etkili bir şekilde alınıyor.

Vaser, ultrasonik enerji teknolojisinden yararlanarak, ses dalgalarıyla, oluklu mil dizaynı ile yağ dokusunu parçalar ve özel kanal sistemiyle parçaladığı bu dokuyu emer. Bu işlem yapılırken, bağ dokuya, kan damarlarına ve sinirlere asla zarar verilmez. Özellikle acı vermemesi ve operasyon sonrası morarma yapmaması nedeniyle hastalar tarafından tercih edilen vaser liposelection, mucizevi sonuçlar yaratıyor. Hekimler vaser ile yapılan Liposelection Yöntemi ile çene, boyun ve kollar gibi çok daha narin ve ince bölgelerde çalışma imkanı bulabiliyorlar.DAHA AZ ÖDEM
Yapılan bilimsel araştırmalar gösterdi ki, liposelection uygulanan hastalarda daha az ödem, ağrı ve morluk oluyor.

Bu yöntemi vücudun bütün bölgelerine uygulanabiliyor. Bu yöntem sayesinde özellikle meme küçültme operasyonlarında açık ameliyata gerek kalmayabiliyor. Bunu erkeklerde görülen meme yağlanmasında da kullanıyoruz. Ayrıca istenmeyen yağlar karından, kollardan, sırttan, kalçadan, dizlerden, belden, boyun ve çene altından, bacaklardan etkili bir şekilde alınabiliyor.

KISA SÜREDE İYİLEŞME
Ameliyattan sonra morluk ve şişlik az olduğu için iyileşme süreci daha hızlı oluyor. Daha rafine bir işlem olduğu için kişiler ameliyattan sonra günlük yaşama daha kısa sürede dönüyor. Başka bir özelliği de ‘ultraselektif’, yani yağlı dokuyu çok iyi tanıyor olması. Bu özelliğinden dolayı daha yumuşak bir iyileşme sağlıyor.

GÜVENLİK

Son derece güvenlidir. Bu operasyonun en önemli özelliği sinir, kan damarları ve bağ dokusundan oluşan çevre dokuya zarar vermemesi. Vücudun her bölgesine, hatta yüze bile uygulanabilen tıbbi komplikasyonu son derece nadir bir operasyondur. Lokal anestezi uygulandığından genel anesteziden doğabilecek riskler bulunmaz. Ultrason ile yağlar sıvılaştırıldığından homojen yağ alınması mümkün hale gelir. Çok ince kanüller ile çalışıldığı için dikiş gerektirmez, dolayısıyla dikiş izi olmaz. Ancak çalışılan bölgeye göre nokta büyüklüğünde bir iz kalabilir. Dokulara ve damarlara zarar vermeyen hassas kanüller ile çalışıldığında gelişim sonrası iyileşme hızlı ve zahmetsiz olur.
Nasıl Yapılır?

Yağ alınacak bölge ve miktar tespit edilir. Yağların kolayca alınabilmesi için lokal anestezi içeren eritici bir sıvı enjekte edildikten sonra ultrason ile sıvılaşan yağlar ince kanüller ve şırınga ile çekilir.

Yapılan bölgede tekrar yağlanma

Vücutta var olan yağ hücresi sayısı bellidir. Şişmanlama olayı bu hücrelerin sayıca artması ile değil, hacimce genişlemesi ile oluşur. Vaser Liposculpturing işlemi ile bölgede var olan 100 yağ hücresinin 70’ini alırsak kalan 30 yağ hücresi 31 olmaz. Tekrar kilo alma durumunda, bu kalan 30 hücre genişlese bile, 100 hücrenin genişlemesi gibi hiçbir zaman olmaz. Bu yüzden bu bölgeden yağ alındıktan sonra, aynı bölgede hiçbir zaman aynı oranda yeniden yağlanma oluşmaz.

OPERASYON ÖNCESİ

Operasyon tarihinden iki hafta öncesinden Aspirin ve E vitamini almayınız. Operasyondan bir gün önce vücuda herhangi bir krem sürmeyiniz.

OPERASYON SONRASI

Spor ve masaja bir hafta sonra başlanabilir. Doğru yapılan masajla iyileşme süresini hızlandırmak mümkündür. İlaçların aksatılmadan alınmasına dikkat ediniz. Operasyondan iki gün sonra ilk ılık duşunuzu alabilirsiniz. Uygulanan bölgeye göre külotlu varis çorabı veya özel korseyi bir-üç hafta giyeceksiniz.

Vaser Liposculpturing ile Liposuction arasındaki farklar nelerdir?

Eski teknoloji ile uygulanan Liposuction ile ilgili olumsuz duyumlar almış olabilirsiniz. Daha gelişmiş ve güvenli bir yöntem olan Vaser Liposculpturing ile Liposuction arasındaki farklar aşağıda sıralanmışır.

Alan çok geniş olmadığı müddetçe lokal anestezi tercih edilir.

Vaser Liposculpturing’de yağlar küçük kanüller kullanılarak çok hafif basınç ile çekilir. Bu nedenle çevre doku zarar görmez ve iyileşme esnasında dalga şeklinde düzensizliklerin oluşması minimize edilir. Liposuction’de ise büyük kanüller kullanılır. Büyük basınç ile yağ çekildiğinden, çevre dokuya zarar veren koparıcı bir işlem yapılır ve dalgalı cilt görünümü oluşması ihtimali yüksektir.

Vaser Liposculpturing’de operasyon bittikten hemen sonra yürüyerek evinize gidebilirsiniz. Vaser Liposcutpturing’de hasta bir-üç hafta çok sıkı olmayan bir çorap veya korse giymelidir. Liposuction’da ise üç-dört hafta özel korse giymek zorunluluğu vardır.

Vaser Liposculpturing’de dört ile altı haftada ödem kaybolur. Liposuction’da vücuttaki ödemin tamamen geçmesi bir kaç ayı bulur.

Vaser Liposculpturing daha yumuşak ve işlevsel bir yöntem olduğu için doku ve damarlar daha iyi korunur. Liposuction’da yağ çekme sırasında büyük basınçlar kullanıldığı için dokular zorlanıp, zarar görebilir, kanamalar olabilir.

[dt_sc_hr_invisible][dt_sc_clear]
[dt_sc_hr_invisible][dt_sc_clear]
  1. Telefon numaranızı yazınız biz sizi arayalım.
WhatsApp Bilgi